Prezenty na Święta – przepiękna tradycja

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas – idealny moment żeby docenić bliskich, spędzić miło czas z rodziną i odbudować czasem zaniedbane relacje. Szczególnie miły akcent wiąże się z otrzymywaniem i podarowaniem prezentów pod choinkę, wielu twierdzi nawet że większą satysfakcję sprawia im to drugie. 😊 Wybór prezentów dla najbliższych nie jest łatwy – w gąszczu mnóstwa ofert, zalewu produktów w hipermarketach, stronach internetowych pod  ostrzałem reklam, trudno jest wybrać coś wyjątkowego.

Zwyczaj obdarowywania się prezentami na święta Bożego Narodzenia ma swoje początki już w XIII wieku. Tradycja ta nawiązuje bowiem do biblijnego hołdu Trzech Króli kiedy to przynieśli oni małemu Jezusowi złoto, kadzidło i mirrę. Zwyczaje obdarowywania się prezentami można również upatrywać w starożytnym święcie – Saturnaliach – święto ku czci rzymskiego boga Saturna, które to obchodzono w okresie przesilenia zimowego. Wtedy to  bogatsi dawali sobie prezenty ze srebra, biedniejsi figurki wykonane z gliny i świece, niemniej obchodzono to święto z dużą radością. Współcześnie, prezenty wręczamy na Wigilię lub w Boże Narodzenie (24 lub 25 grudnia).

W Polsce tradycyjnie przyjmowało się, że Święty Mikołaj przynosi prezenty na mikołajki, czyli 6 grudnia. Co ciekawe, w zależności od regionu naszego kraju, prezenty przynosi kto inny. Na Wielkopolsce, Kujawach, Kaszubach i Pomorzu jest to Gwiazdor (nawiązujący do pierwszej Gwiazdki w wigilijny wieczór), na Małopolsce zaś mówi się, że prezenty przynosi Aniołek. Dzieciątko, które jest utożsamiane z postacią Jezuska – obdarowuje na Górnym Śląsku, a na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie jest to Gwiazdka. Co ciekawe,w okolicach Tarnogrodu piastują tę rolę nawet Krasnoludki! 😊

Dawanie prezentów to miły gest, który buduje i umacnia relacje – wyrażamy nim, że osoba obdarowana jest dla nas bardzo ważna. Świadczy to o naszej sympatii i zaangażowaniu.

Jak wynika z niedawnych badań przeprowadzonych przez TNS Polska, większość, bo aż 53% Polaków otrzymała nietrafiony bądź nudny prezent na święta. Przedmioty codziennego użytku i przesadnie praktyczne są często bezbarwne i niezapadające w pamięć. Na dłużej w naszej pamięci obdarowanego pozostaną na pewno te: oryginalne, spersonalizowane, związane z zainteresowaniami, czy prezenty w formie przeżyć / atrakcji.

  1. Oryginalne
  2. Spersonalizowane
  3. Eleganckie
  4. Śmieszne
  5. Przeżycia / Emocje

Warto poświęcić chwilę i zastanowić się nad czymś niebanalnym – mamy nadzieję, że nasze propozycje znacznie ułatwią wybór, a czas spędzony z bliskimi będzie najlepszym prezentem! 😊

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *